Автор: Ославський М.І. | Рік видання: 2008 | Видавець: Київ: Знання | Кількість сторінок: 216
Дослідження цієї проблематики в науці адміністративного права знаходяться на початковій стадії. Ознаки та види адміністративних послуг досліджує, зокрема, І. Б. Коліушко. Він зазначає, що послуги, що надаються органами держави та місцевого самоврядування, складають сферу публічних послуг. За ознаками суб´єкта, що надає публічні послуги, розрізняють державні (надаються органами виконавчої влади та державними підприємствами, установами та організаціями) та муніципальні (надаються органами місцевого самоврядування та комунальними підприємствами, установами, організаціями) послуги. До державних належать також послуги, які надаються органами місцевого самоврядування та недержавними установами, організаціями, підприємствами в порядку виконання делегованих державою повноважень, а до муніципальних послуг — послуги, які надаються за рахунок місцевих бюджетів та під відповідальність органів місцевого самоврядування.
Адміністративні послуги — це ті публічні (тобто державні та муніципальні) послуги, що надаються органами виконавчої влади, виконавчими органами місцевого самоврядування та іншими уповноваженими суб´єктами, і надання яких пов´язане з реалізацією владних повноважень.
Зокрема, І. Б. Коліушко виділяє такі ознаки адміністративних послуг:
1. Адміністративна послуга надається за зверненням фізичної або юридичної особи.
2. Надання адміністративних послуг пов´язане із забезпеченням юридично значущих умов для реалізації суб´єктивних прав конкретної приватної особи.
3. Адміністративні послуги надаються виключно адміністративними органами через реалізацію владних повноважень.
4. Право на отримання особою конкретної адміністративної послуги та відповідне повноваження адміністративного органу має визначатися лише законом.
5. Результатом адміністративної послуги є адміністративний акт — рішення чи юридично значуща дія адміністративного органу, яким задовольняється звернення особи.
Адміністративні послуги є провідним засобом реалізації прав громадян у сфері виконавчої влади, адже абсолютна більшість справ, що вирішуються органами публічної адміністрації, ініціюються самими громадянами і стосуються їхніх суб´єктивних прав.
Згаданий дослідник пропонує таку класифікацію адміністративних послуг:
1. За рівнем встановлення повноважень щодо надання адміністративних послуг та видом правового регулювання процедури їх надання:
— адміністративні послуги з централізованим регулюванням (закони, акти Кабінету Міністрів);
— адміністративні послуги з локальним регулюванням (акти органів місцевого самоврядування);
— адміністративні послуги зі "змішаним" регулюванням (коли має місце одночасно і централізоване, і локальне регулювання).
2. За критерієм платності:
— платні послуги;
— безоплатні послуги.
3. За змістом публічно-службової діяльності щодо надання адміністративних послуг:
— реєстрація;
— надання дозволу (ліцензії);
— сертифікація;
— атестація;
— верифікація;
— нострифікація;
— легалізація;
— встановлення статусу тощо.
4. За предметом (характером) питань, щодо вирішення яких звертаються приватні особи:
— підприємницькі (господарські) послуги;
— соціальні послуги;
— земельні послуги;
— будівельно-комунальні послуги тощо.