Автор: Чекаленко Л. Д. | Рік видання: 2006 | Видавець: Київ: Либідь | Кількість сторінок: 355
(лат. від respublica, від respublica – суспільна справа) -держава, в якій органи влади формуються за ...
(8 грудня 1991 p., Мінськ)
Ми, керівники Республіки Білорусь, РРФСР, України:
— відмічаючи, що переговори про підготовку нового Союзного Договору зайшли в глухий кут, об'єктивний процес виходу республік зі складу Союзу РСР і створення незалежних держав стало реальним фактом;
— констатуючи, що недалекоглядна політика центру призвела до розвалу виробництва, катастрофічного зниження життєвого рівня практично всіх прошарків суспільства;
— заявляємо про створення Співдружності Незалежних Держав, про що сторонами 8 грудня 1991 р. підписано Угоду.
Співдружність Незалежних Держав у складі Республіки Білорусь, РРФСР, України є відкритою для приєднання всіх держав — членів Союзу РСР, а також інших держав, що поділяють цілі і принципи цієї Угоди.
Держави — члени Співдружності мають намір проводити курс на зміцнення міжнародного миру і безпеки. Вони гарантують виконання міжнародних зобов'язань, що випливають для них з договорів і угод колишнього Союзу РСР, забезпечують єдиний контроль за ядерною зброєю та її нерозповсюдженням.
(8 грудня 1991 р.)
Ми, Республіка Білорусь, Російська Федерація (РРФСР), Україна як держави — засновники Союзу РСР, що підписали Союзний Договір 1922 року, констатуємо, що Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність, припиняє своє існування.
...домовились про наступне:
Стаття 1
Високі Договірні Сторони створюють Співдружність Незалежних Держав...
Стаття 4
Високі Договірні Сторони розвиватимуть рівноправне і взаємовигідне співробітництво своїх народів і держав у галузі економіки, політики, культури, освіти, охорони здоров'я... сумлінно виконувати свої зобов'язання.
Стаття 5
Високі Договірні Сторони визнають і поважають територіальну цілісність одна одної і недоторканність існуючих кордонів в рамках Співдружності...
Стаття 7
Високі Договірні Сторони визнають, що до сфери їх спільної діяльності... відносяться;
— координація зовнішньополітичної діяльності;
— співробітництво у формуванні і розвитку загального економічного простору, загальноєвропейського і євразійського ринків;
— співпраця в галузі системи транспорту і зв'язку;
— співпраця в галузі захисту навколишнього середовища;
— питання міграційної політики;
— боротьба з організованою злочинністю.
Стаття 8
Сторони визнають планетарний характер Чорнобильської катастрофи і зобов'язуються об'єднати і координувати свої зусилля по мінімізації і подоланню її наслідків.
Стаття 10
Кожна із Сторін залишає за собою право припинити дію цієї Угоди...
Стаття І 1
... на територіях держав не допускається застосування норм третіх держав, у тому числі колишнього Союзу РСР...
Стаття 14
Офіційним місцем перебування координуючих органів Співдружності є місто Мінськ.
(21 грудня 1991 р.) Незалежні Держави —
Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Республіка Киргизстан, Республіка Молдова, Російська Федерація (РРФСР), Республіка Таджикистан, Туркменістан, Республіка Узбекистан і Україна як прихильники цілей і принципів Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав
заявляють про наступне:
Взаємодія Учасників Співдружності здійснюватиметься за принципом рівноправ'я через координуючі інститути, шо формуються на паритетній основі... що визначається угодою між учасниками Співдружності, яка не є ні державою, ні наддержавним утворенням.
Співдружність Незалежних Держав відкрита за погодженням всіх ЇЇ учасників для приєднання до неї держав—членів колишнього Союзу РСР, а також інших держав, що поділяють цілі і принципи Співдружності.
Із створенням Співдружності Незалежних Держав Союз Радянських Соціалістичних Республік припиняє своє існування.
Держави-учасниці Співдружності гарантують відповідно до своїх конституційних процедур виконання міжнародних зобов'язань, що випливають із договорів і угод колишнього Союзу РСР.
Держави-учасниці Співдружності зобов'язалися сумлінно дотримуватись принципів дійсної Декларації.