Теорія "поліархії" Р.Даля.
Найбільш повно теорія поліархії представлена Р. Далем в його роботі "Поліархія: Участь і опозиція" (1971 p.). Різниця між демократією і поліархією, на його думку, полягає в такому:
1. Демократія — це мета, а не щось уже досягнуте. Демократія, без сумніву, є утопією, — вважає Р. Даль, — але утопією корисною, оскільки вона вказує напрямки, де можна відшукати альтернативи до існуючої демократії.
2. Поліархія у Р. Даля — це демократія в дії. Поліархію він розглядає як процес наближення до демократії.
Оскільки поліархія — це стан реальної політичної дійсності, то він вибирає і критерії поліархічності тієї чи іншої системи. Такими критеріями в нього є ступінь опозиційності чи конкурентності еліт і рівень участі населення при їх виборі. Для того, щоб досягти поліархії, всі громадяни повинні: а) формулювати свої уподобання; б) висловлювати свої побажання співгромадянам і урядовцям; в) змушувати урядовців розглядати свої вимоги і таким чином контролювати процес прийняття політичних рішень.
Елітарна теорія демократії (Р. Міхельс, Г. Моска, И. Шумпетер, Р.Арон). Прихильники даної теорії вважають, що демократію потрібно захищати від народу, оскільки тільки висококваліфіковані політики-професіонали можуть використовувати складні демократичні механізми реалізації владних відносин у суспільстві.
Отже, до загальних рис плюралістичних моделей демократії можна віднести:
— групи інтересів — головний елемент політичної системи суспільства, який гарантує реалізацію прав і свобод громадянина;
— загальна воля — результат компромісу різних політичних груп;
— суперництво і баланс групових інтересів — соціальна основа демократії;
— дифузія влади та елітизм;
— наявність ціннісного консенсусу, визнання різними групами основних принципів державного устрою.
До слабких сторін даної теорії належать:
— ідеалізація, перебільшення групової ідентифікації громадян;
— ігнорування, недостатнє врахування нерівного політичного впливу різних соціальних груп;
— складність прийняття політичних рішень, коли треба враховувати інтереси і потреби великої кількості соціальних груп.