Історія України: Навчальний посібник

Автори: , , | Рік видання: 2012 | Видавець: Київ: Центр учбової літератури | Кількість сторінок: 240

Спроба проголошення незалежності України

З перших днів війни до боротьби за створення самостійної української держави активно включилася Організація Українських Націоналістів. Лідери ОУН вважали, що в битві двох тоталітарних режимів зазнає поразки головний ворог української свободи - Радянський Союз, і тому були готові до співпраці з німцями, але виключно в своїх власних цілях. Певні підстави для подібної позиції існували, оскільки імперський міністр А. Розенберг пропонував створити Українську державу під німецьким протекторатом, і ця пропозиція була відома керівництву ОУН. Мельниківці однозначно дотримувалися німецької орієнтації, повністю покладаючись на підтримку Німеччини. Бандерівці розглядували союз із Німеччиною як тимчасовий, наполягаючи на тому, що і російські комуністи, і німецькі нацисти в рівній мірі є ворогами суверенної України. С. Бандера висунув принцип опори "на власні сили українського народу, відкинувши взагалі орієнтацію на чужі сили". Проте з відома німців було сформовано український військовий підрозділ - "Легіон українських націоналістів" у складі двох батальйонів - "Нахтігаль" ("Соловей") і "Роланд". Оунівці сподівалися, що ці частини стануть ядром майбутньої національної української армії. Крім того, ОУН-Б створив так звані "похідні групи", які повинні були слідувати за частинами вермахту й організовувати національну українську владу на місцях.

30 червня 1941 р. до Львова залишений радянськими військами увійшли український батальйон "Нахтігаль" під командуванням Р. Шухевича, німецькі передові частини і похідні групи ОУН-Б. Увечері того ж дня в місті відбулися збори представників ОУН-Б, українських політичних партій і духовенства, на якому був урочисто проголошений "Акт відновлення Української держави". У документі говорилося: "Волею Українського Народу Організація Українських Націоналістів під керівництвом Степана Бандери проголошує відновлення Української Держави, за яку склали свої голови цілі покоління кращих синів України". ОУН закликав "весь український народ не складати зброї так довго, поки на всіх українських землях не буде створено Українську Суверенну Державу". Відразу ж було сформовано український уряд, який очолив найближчий соратник Бандери Ярослав Стецько. Над міською ратушею Львова замайорів синьо-жовтий національний прапор України. 6 липня як передпарламент була створена Українська Національна Рада. Проголошення незалежної української держави вітав у своєму посланні митрополит А. Шептицький. В українських містах і селах, захоплених гітлерівцями, почали створюватися органи самоврядування і станції української поліції. Роблячи ці кроки без узгодження з керівництвом Німеччини, ОУН-Б сподівалося на те, що німці сприймуть все, що відбулося, як факт, і не підуть на конфронтацію з українцями на самому початку війни.

У Берліні дії українських націоналістів викликали вибух обурення. Тут перемогла точка зору не Розенберга, а Гітлера, Бормана і Гімлера, які вважали українські землі німецькою колонією. Ні про яку самостійну українську державу не могло бути і мови. 5 липня 1941 р. в Кракові німці заарештували С. Бандеру і депортували його до Берліна. Незабаром гестапо заарештувало у Львові Я. Отецька і членів українського уряду - всі вони були кинуті до концтабору Заксенхаузен. 1 серпня 1941 р . територія Галичини була офіційно включена до складу Краківського генерал-губернаторства. Восени того ж року німці приступили до арештів членів ОУН-Б по всій території України. Незабаром гестапівці обрушили репресії і на членів організації ОУН-М. Близько 2 тис. чоловік були поміщені до концтаборів, сотні розстріляні. Всі надії українців на створення власної держави розвіялися. ОУН-Б, на чолі з одним із лідерів організації М. Лебедем, перейшла до підпілля і почала готуватися до важкої боротьби проти обох тоталітарних режимів - німецького і радянського.