Соціологія: пер. с англ.

Автор: | Рік видання: 1999 | Видавець: Київ: Основи | Кількість сторінок: 726

Радянський Союз як суспільство "другого світу"

Радянський Союз мав дуже відмінну форму соціальної, політичної та економічної організації. За своєю суттю він являв собою федерацію, утворену з розмаїття різних національних та культурних спільнот. Росія — найбільша з них, російська мова була офіційною мовою цієї країни. Однак вживалося також багато інших мов, таких як латвійська, німецька, арабська і грузинська.

Радянським Союзом правила комуністична партія. Опираючись на вчення марксизму (див. розділ перший, сс. 24—25, радянський комунізм утвердився як система однопартійного правління. Комуністична партія повністю підкорила собі як політичну, так і економічну системи. Країни "першого світу" є капіталістичними і мають ринкові економіки: бізнесові фірми перебувають у приватному володінні й конкурують одна з одною в постачанні своїх товарів споживачам. Натомість у Радянському Союзі та у Східній Європі більша частина промисловості та сільського господарства належала державі: дуже мало бізнесу було в приватних руках.

Посилаючись на вчення Маркса, комуністичні вожді були впевнені що система колективної власності на виробництво більше процвітатиме, аніж західна система вільного ринку. Насправді все виявилося не так. Радянський Союз та східноєвропейські суспільства були політично авторитарними й економічно неефективними. Ці притаманні їм вади призвели до їхнього краху (додаткові відомості ви знайдете в розділі тринадцятому).

З крахом комунізму в 1989 р. Радянський Союз розпався. Росія знову стала окремою державою, якою вона була до революції 1917 р., а велика кількість регіонів відкололися й утворили незалежні національні держави — такі як Україна, Грузія або Литва.

Десь упродовж сімдесяти п'яти років світова історія зазнавала впливу глобального суперництва між Радянським Союзом та східноєвропейськими країнами, з одного боку, і капіталістичними суспільствами Заходу та Японією — з другого. Сьогодні такого суперництва вже немає. Із закінченням холодної війни та розпадом комунізму в колишньому СРСР та Східній Європі "другий світ" припинив своє існування.