Історія України: підручник

Автори: , | Рік видання: 2006 | Видавець: Київ: Алерта | Кількість сторінок: 412

МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ НАПЕРЕДОДНІ ВІЙНИ

До цієї війни народи і держави світу готувалися ще задовго до її початку. Вже в кінці XIX ст. у Версальському палаці було проголошено створення Німецької імперії. Німеччина поставила Францію на коліна. Дружніх стосунків це між ними не збільшило.

У світі вже відбувся поділ всіх територій, які тільки можна було захопити. Тому німці прийшли до імперії без колоній. Це їх не влаштовувало. їм потрібне було місце під сонцем. Туго, Камерун, Танганьїка були захоплені Німеччиною в короткий час. Але найбільшим клопотом Німеччини була Росія. Ця остання для Німеччини була собакою на сіні. Німеччина вважала, що Росія сама не може дати ради своїй величезній території. "Така нікчемна нація володіє такою кількістю землі", — журилися німці за чужим багатством.

Канцлер Німеччини Отто Бісмарк знав про Україну, про те мазепинство, що нуртувало в народі і не давало спокою російським царям. Тому він замовив проф. Гартманові книгу про "Київське королівство". А міністр зовнішніх справ Бетман-Гольвег проводив політику окраювання Росії у 1909-1917 pp.

В свою чергу, цісарі Австро-Угорської імперії були переконані самі і переконували інших у тому, що їхня держава була мамою для слов'янських народів. Як Росія, так і Австрія вважали, що вони є по праву збирачами слов'янських земель.

Дійсно, було два слов'янських центри — в Росії і в Австрії. Тільки Болгарія, Сербія і Чорногорія були суверенними державами. Росію це непокоїло. Перш за все вона прагнула прибрати до рук Болгарію. Але в Болгарії правила німецька династія Баттенбергів, і вони не далися Росії, незважаючи на вдячність за визволення від 500-літнього турецького іго. Навпаки, у 1915 р. Болгарія вступила у війну на боці Німеччини.

Тут спостерігається деяка принципова різниця у підходах до вирішення проблеми між Росією і Німеччиною. Росія хотіла механічно включити Болгарію до складу імперії. А Німеччина хотіла економічно панувати в Європі.

Німеччина, правда, теж хотіла заокруглити свої території за рахунок Прибалтики, як частини Російської імперії, але в Європі вже розуміли, що захоплення і пряме азіатське завоювання народів не дає зиску. Бо це потребує утримання величезного поліцейського апарату.

Тому ще Бісмарк пропонував німцям зв'язати з Німеччиною Прибалтійські держави в такий вузол, щоб його не можна було розв'язати, — діяти через націоналістів, через уряди, через зацікавленість економічну.

Отже, Німеччина і Австро-Угорщина створювали блоки, накопичували сили для переділу світу, для здобичі. Але свої плани мали також Франція і Англія. Франція хотіла повернути Ельзас і Лотарингію, не дати розвернутись Німеччині в Африці (так само як і Англія, яка боялася ще і за Близький Схід). "В Британській імперії ніколи не заходить сонце", — казали з гордістю в Англії. Та англійці з задоволенням несли на своїх плечах тягар білої людини (Редьярд Кіплінг). Але щоб сонце дійсно ніколи не заходило, треба було панувати на морі. А Німеччина тимчасом гарячково будувала ВМФ. На кінець XIX ст. вона вийшла по флоту на друге місце в світі (після США).

А як же дивилися на ці приготування до війни соціал-демократи Європи? Ніхто не сумнівався, що війна буде. Виникли союзи — Антанта (антанте корді але) — сердечна згода. Держави, що в неї входили, — Англія і Росія, а потім і Франція, мали спільних ворогів.

В 1881 р. був створений Троїстий союз у складі Австро-Угорщини, Німеччини, Італії.

Отже, як соціалісти сприймали наростаючі події? Забувши про класову боротьбу, про марксизм, про інтернаціональні лозунги єднання пролетарів усіх країн, соціалісти Європи кинулися в обійми своїх імперіалістичних буржуазних урядів. Ідеї соціалізму були віддані в жертву ідеям націоналістичним. Однак перед цим В.Ленін закликав марксистів Європи повернути зброю армій всередині воюючих країн проти своїх буржуазних урядів. Насправді ж це була утопія, бо в разі успіху цієї ідеї сталося б так, що соціалісти всередині своїх країн сприяли б поневоленню свого народу чужими країнами.

Російська імперія не була готова до війни (як, власне, і завжди до цього, чи потім). У відповідності з стратегічними планами, російське керівництво передбачало повну підготовку до війни тільки на 1917 р.

Франція і Англія теж були підготовлені слабо. Німеччина ж підготувалася до війни у повній відповідності зі своєю пунктуальністю і педантичністю. Вона мала все, навіть більше того. Жодна держава світу на той час не мала підводних човнів, а Німеччина поставила цю справу на промислову основу.

В Санкт-Петербурзі на Невському проспекті напередодні Першої світової війни в одному з будинків розмістилася резиденція німецької фірми "Зінгер". Насправді ж то був штаб німецької розвідки в Російській імперії. Роз'їжджаючи по всій Росії, агенти фірми "Зінгер" знали становище в країні краще, ніж Генштаб російської армії.

Словаки, чехи, поляки в складі Австро-Угорщини терпіти не могли німців і вважали, що тої автономії, яку вони мали, їм недостатньо. Вони з заздрістю дивилися на українців і білорусів, які жили в складі слов'янської держави. І не розуміли, чому малороси і білоруси незадоволені своїм становищем. Вони це зрозуміли тільки в 1947, а особливо в 1956 та 1968 pp.

"Сербия, Сербия, родина моя!

Проклятая Австрия замучила тебя!",—

співали по містах Російської імперії на початку війни. На демонстраціях червоні прапори в робітничих колонах були добровільно замінені на андріївські стяги.