Соціологія: пер. с англ.

Автор: | Рік видання: 1999 | Видавець: Київ: Основи | Кількість сторінок: 726

Дивись також:

МОДЕРНИЗАЦИЯ

(от фр. moderne - современный) - стремление государства, политической системы общества приблизить менее развитые страны ...

НОВІ ІНДУСТРІАЛІЗОВАНІ КРАЇНИ

"Третій світ" — це не щось єдине. Тоді як більшість країн "третього світу" плентають далеко позаду західних суспільств, деякі з них нині успішно вийшли на шлях індустріалізації. Ці країни іноді називають новими індустріалізованими країнами (НІК), і серед них можна згадати такі, як Бразилія та Мексика в Латинській Америці, Гонконг, Південна Корея, Сингапур і Тайвань у Східній Азії. Темпи економічного зростання найуспішніших НІК, таких як Тайвань, у кілька разів перевищують темпи західних індустріальних економік. Жодна країна "третього світу" не фігурувала серед тридцяти найбільших світових експортерів у 1968 році, але через двадцять п'ять років Гонконг та Південна Корея увійшли до першої п'ятнадцятки.

У 1990-і роки азіатські НІК показували найстабільніші рівні економічного процвітання. Вони успішно розвивають не тільки свою економіку, а й інвестують великі капітали за кордоном. Виробництво сталі в Південній Кореї подвоїлося за останнє десятиріччя, а її суднобудівна та електронна промисловості є одними з тих, що ведуть перед у світі. Сингапур перетворюється на головний фінансовий і комерційний центр Південно-Східної Азії. Тайвань посідає помітне місце в мануфактурній та електронній промисловості. Ці процеси розвитку безпосередньо зачепили Велику Британію, чия частка світової сталеливарної продукції, наприклад, значно зменшилася за останні тридцять років.

Умови життя в цих суспільствах швидко змінюються. Найзаможніші серед азіатських країн з ентузіазмом поринають у новий світ споживання.

"Сьогодні "новий" заможний азіат виглядає приблизно так: він носить сорочки та краватки від Ферраґамо, годинника марки "Ролекс" або "Картьє", тримає в руці валізку-дипломат "Луїс Вітон", ставить свій підпис авторучкою "Монблан", їздить на службу в своєму шикарному "БМВ", майже безперестанку розмовляє по мобільному телефону "Моторола", платить за все не готівкою, а користується карткою "Америкен Експрес", мандрує літаками компанії "Сингапур Ерлайнз", мешкає в міській квартирі й має заміську віллу". (Ыа1зЫи, 1995, р. 31).

Багатство, розкоші та споживацький шик існують поряд із традиційними формами шлюбу та родини, а іноді й поряд із обробітком землі задля власного прогодування та сільськими злиднями.