Соціологія: пер. с англ.

Автор: | Рік видання: 1999 | Видавець: Київ: Основи | Кількість сторінок: 726

Дивись також:

ПОЛІТИК

– (politician) — 1) активний ініціатор, учасник політики, політичного життя; 2) політичний діяч, особа, що ...

НАЦИОНАЛЬНЫЙ ВОПРОС

вопрос о взаимоотношениях (экономических, территориальных, политических, государственно-правовых, культурных и языковых) между нациями, национальными группами и ...

Рівні злочинності серед чоловіків і жінок

Статистичні дані про злочинність з погляду статі вражають. Наприклад, існує величезний дисбаланс у співвідношенні пропорцій чоловіків і жінок, що сидять у в'язницях, і то не тільки у Британії, а й у всіх індустріалізованих країнах. Жінки складають лише три відсотки від ув'язнених у британських тюрмах. Існує також контраст між видами злочинів, скоєних чоловіками та жінками, принаймні за даними офіційної статистики (див. таблицю 8.2). Жіночі правопорушення майже ніколи не включають акти насильства і чи не завжди незначні. Дрібні крадіжки, як то крамничні, і порушення громадського порядку, такі як поява на людях у нетверезому стані або проституція, — ось найпоширеніші жіночі злочини (Flowers, 1987).

Звичайно, може бути, що реальна різниця в рівнях злочинності між статями менша, аніж показує офіційна статистика. Наприклад, поліція та інші представники влади можуть дивитися на жінок-правопорушниць як на менш небезпечних, ніж чоловіки, й нехтувати їхню поведінку, за яку чоловіки були б заарештовані. Статистика потерпілих дозволяє перевірити це припущення. В одному з досліджень, проведеному в Сполучених Штатах, матеріали "Національного огляду злочинності" за 1976 р. порівнювалися зі статистикою ФБР, аби з'ясувати, чи є між ними якась різниця щодо частки жінок, які брали участь у злочинній діяльності (Hindelang et al., 1978). Щодо скоєних жінками серйозних злочинів різниці майже не було, статистика ФБР показувала лише трохи вищі пропорції злочинності, аніж "Огляд". Деякі спостерігачі дійшли висновку, що частка жінок, які скоюють "чоловічі" злочини, такі як пограбування, має тенденцію зростати, але прямих доказів цьому немає.

В ЯКИЙ СПОСІБ СТРАЧУЮТЬ ЛЮДЕЙ

СПОСІБ: Страта на електричному стільці. Застосовується в: Дванадцяти американських штатах. Що відбувається: В'язня прив'язують до стільця. Електроди приєднують йому до голови й ніг, і крізь тіло пропускають струм напругою від 1500 до 2000 вольт.

СПОСІБ: Газова камера. Застосовується в: П'ятьох американських штатах. Що відбувається: Під стільцем жертви розміщують контейнер із сірчаною кислотою, куди вкидають гранулу ціаніду. Після цього герметично закриту камеру наповнює смертельно отруйний газ, і жертва в конвульсіях помирав.

СПОСІБ: Смертельна ін'єкція. Застосовується в: Тридцяти двох американських штатах. Що відбувається: Засудженому впорскують смертельно отруйні хімічні речовини; в багатьох штатах спочатку застосовують анестезуючий засіб, що присипляє в'язня, потім — релаксант м'язів, який призупиняє роботу легенів, і, нарешті, остання ін'єкція, що зупиняв серце.

СПОСІБ: Повішення.

Застосовується в: Ірані, Іраку, Афганістані, Ямайці, Японії, Малайзії, чотирьох американських штатах. Що відбувається: На шию накидають зашморг. Під ногами в засудженого відкривається люк, і під вагою тіла зміщуються верхні хребці шиї. Спинний мозок відокремлюється від головного мозку, й серце зупиняється. Якщо глибина падіння замала, засуджений поступово задушується, якщо завелика, може відірватися голова.

СПОСІБ: Каменування. Застосовується в: Ірані. Що відбувається: Публіку заохочують кидати в засудженого каміння, але не дозволяється застосовувати ані замалі камінці (вони завдають надто незначних ушкоджень), ані завеликі (щоб не забити відразу).

Зони смертної кари

Країни, в яких застосовують смертну кару

СПОСІБ: Розстріл. СПОСІБ: Стинання голови.

Застосовується в: Індонезії, Ірані, Застосовується в: Саудівській Аравії.

Іраку, Нігерії, на Тайвані, в двох Що відбувається: Голову відтинають

американських штатах. від тіла мечем. Лезо має перетяти

Що відбувається: Злочинця спинний мозок, що спричиняє смерть,

прив'язують до стільця, на голову але одного удару мечем може бути

йому накидають каптур, а на груди замало, чіпляють мішень. Стріляють п'ятеро

виконавців, у одного з котрих зброя Джерело: Amnesty International. Map from

3 ХОЛОСТИМИ набоями. Бrbie Jones "Sentenced to death*, Cosmopolitan, March 1996. p. 17.

Таблиця 8.2. Кількість чоловіків і жінок, визнаних винними

в окремих видах правопорушень судами всіх типів в Англії та Велсі в 1993 р.

Карні правопорушення

Жінки

Чоловіки

Число

(тис.)

%

Число

(тис.)

%

Злочини проти особи

3,4

8,7

35,5

91,3

Сексуальні злочини

0,1

2,0

4.3

98,0

Квартирні крадіжки

1.0

2,5

39,2

97,5

Г рабежі

0,3

5,9

4,8

94,1

Крадіжки і торгівля краденим

22,1

18,2

99,5

81,8

Шахрайство і підробка

3,9

22,3

13,6

77,7

Фізичні ушкодження

0,8

8,5

8,6

91,5

Правопорушення з наркотиками

2,0

9,1

19,9

90,9

Інші правопорушення (крім автомобільних)

3,6

9,5

34,2

90,5

Автомобільні

0,5

4,6

10,3

95,4

Разом

37,7

12,3

269,9

87,7

Джерело: Home Office, 1993. From Sociology Review, September 1995 (Philip Allan Publishers), p. 4.

Єдиний злочин, по якому пропорція звинувачених жінок наближається до чоловічої, — крамничні крадіжки. Декому це дало підстави зробити висновок, що коли жінки перебувають не в домашньому, а в "публічному" контексті, — скуповуючись у крамницях, — то й вони на рівних із чоловіками прилучаються до злочинної діяльності. Тобто там, де чоловіки й жінки мають однакову нагоду скоїти злочин, вони однаково готові до цього. Проте ми маємо не так багато досліджень, в яких порівнюється участь у крамничних крадіжках чоловіків та жінок, а тому на часі цей висновок залишається дещо спекулятивним (Buckle and Farrington, 1984).