Соціологія: пер. с англ.

Автор: | Рік видання: 1999 | Видавець: Київ: Основи | Кількість сторінок: 726

Насильницькі злочини в США

Ніхто не стане заперечувати одного факту, який показує нам кримінальна статистика, — винятково високого рівня насильницьких злочинів у Сполучених Штатах Америки порівняно з іншими індустріалізованими країнами, включаючи й Британію (хоча їх там коїться незрівнянно менше, ніж у деяких країнах "третього світу" (див. таблицю 8.1). Так, у Детройті, з населенням у півтора мільйона, щороку реєструється більше вбивств, аніж у всій Британії, яка має п'ятдесят вісім мільйонів населення. В цьому контексті Сполучені Штати видаються країною, в якій процвітають злочини та насильство. Чому це так?

Таблиця 8.1. Країни з високими рівнями вбивств (число на 100 тисяч населення, за даними звітів поліції) 1990 р.

1

Багамські острови

52,61

2

Філіппіни

30.12

3

Гватемала

27,40

4

Ямайка

20,85

5

Ботсвана

19,50

6

Зімбабве

17,88

7

Перу

12,01

со

Барбадос

11,67

9

Шрі Ланка

11,60

10

Мальта

10,44

11

Парагвай

10.00

12

Таїланд

9,50

13

Сполучені Штати

9,40

14

Колишній Радянський Союз

8,67

15

Тринідад і Тобаго

8,42

16

Папуа Нова Гвінея

7,78

17

Швеція

7,02

18

Тайвань

6,40

19

Сполучене Королівство

6,00

Іноді це пояснюють тим, що в Сполучених Штатах набагато легше дістати у власне користування пістолет або іншу вогнепальну зброю. Це почасти слушно, але не є повною відповіддю. Швейцарія має дуже низький рівень насильницьких злочинів, а проте зброя там легкодоступна, адже усі чоловіки вважаються вояками громадянського ополчення і тримають зброю у себе вдома, включаючи гвинтівки, револьвери, а іноді й автоматичну зброю і, звісно, набої. Неважко там добути й дозвіл на придбання пістолета (Clinard, 1978). Найімовірнішим поясненням високого рівня насильницьких злочинів у Сполучених Штатах є поєднання таких чинників, як доступність вогнепальної зброї, загальний вплив традиції "життя на кордоні" та існування злочинних субкультур у великих містах. Насильство з боку жителів прикордонної смуги та членів "комітетів пильності" вважається славетною сторінкою американської історії. Деякі з перших іммігрантських громад, що осідали в містах, розвивали свої власні неформальні методи соціального контролю за поведінкою сусідів, що підтримувався насильством або погрозою насильства. Молоді люди з негритянських та іспаномовних спільнот також розвинули власні субкультури, засновані на поняттях своєрідного уявлення про "справжнього" чоловіка та честь, що асоціювалися з ритуалами насильства.

Важливо підкреслити аж ніяк не "романтичний" характер багатьох насильницьких злочинів. Більшість нападів та вбивств мають мало спільного із здійснюваними під оглушливу стрілянину нальотами, як нам їх підносять мас медіа. Убивства, як правило, здійснюються в сім'ї та серед людей, близьких між собою або знайомих. Людей убивають набагато частіше під впливом алкоголю, аніж наркотиків, що й не дивно, оскільки алкоголю споживається набагато більше.

Значна частка вбивств належить до категорії "спричинених поведінкою жертви", коли жертва провокує фатальну подію, першою зробивши погрозливий жест або завдавши першого удару. Багато таких прикладів знаходимо в дослідженні Вольфґанґа, здійсненого в Сполучених Штатах. Він перший привернув увагу до цього явища. Ось, приміром: "Жертва спалахнула гнівом, коли її потенційний убивця спитав про гроші, заборговані йому жертвою. Жертва вхопила сокиру й кинулася на свого позикодавця, але той вихопив ножа і вгородив його в нападника" (Wolfgang, 1958, p. 253; див. також: Campbell and Gibbs, 1986).

А тепер погляньмо, що відбувається з тими, кого звинувачено в злочинах. Відплатою за злочин є покарання. Найпоширеніша сьогодні форма покарання — це ув'язнення (хоча за дрібніші злочини карають здебільшого штрафом).