Теорія журналістики: етичні та правові засади діяльності засобів масової інформації : навч. посіб.

Автор: | Рік видання: 2011 | Видавець: Київ: Знання | Кількість сторінок: 351

6. Пристойність, людська гідність, насильство, антигромадська поведінка

Закон зобов'язує Бі-Бі-Сі не випускати в ефір програми, що суперечать правилам доброго смаку чи пристойності або потенційно можуть заохочувати чи підбурювати до скоєння злочинів, порушень громадського порядку, або ображають почуття широкого загалу. Автори програм повинні добре усвідомлювати та поважати порідко дуже розбіжні погляди аудиторії на те, що може або не може становити образу людських почуттів. Загальні настанови

Кожний сюжет, який деякі глядачі чи слухачі можуть сприйняти як порушення правил пристойності чи людської гідності, слід випускати в ефір тільки після ретельного обміркування, і його поява повинна бути виправдана загальним редакторським задумом.

Контекст і час передачі — це все. Надзвичайно важливо пам'ятати, що саме розраховують побачити глядачі в тій чи іншій програмі або в певний час. Аудиторію не молена захоплювати зненацька. У цій справі можуть стати в пригоді попередні оголошення та анонси програм — скалимо, особливо "гострий" випуск новин.

Телебачення: "Вододіл 21-ї години"

"Вододіл 21 -ї години" — це поворотний момент у вечірньому блоці телепрограм. До 21-ї години всі програми повинні бути прийнятні для загальної аудиторії, зокрема для дітей. Чим раніше вміщується програма у вечірньому блоці, тим більше вона має підходити до самостійного перегляду дітьми. Після "володілу" відбувається поступовий перехід до матеріалів, призначених для дорослої аудиторії.

Жодний анонс програми, яка передаватиметься після 21-ї години, не повинен вміщуватися безпосередньо поряд із програмою для дітей. Надзвичайно обережного підходу потребує монтаж відеоматеріалів для випусків новин та інформаційних програм, глядачами яких можуть бути такі вразливі групи населення, як діти. З такою обережністю слід включати сцени насильства до випусків новин на головних і загальних каналах, особливо в денний час, коли їх можуть переглядати діти.

Найбільш брутальні й брудні вислови (див. "Мова" нижче) неприпустимі у програмах, що транслюються до 21-ї години. Після 21-ї години лайка допускається тільки після ретельного розгляду її доречності. Радіо

Хоча встановлений "вододіл" не поширюється на радіо так само, як на телебачення, проте під час планування розкладу передач цей чинник теж слід враховувати. На радіо включення програм на вразливі теми та вживання лайливих слів залежить не стільки від часу доби, скільки від редакційних міркувань і націленості програми. У музичних радіомережах слід з особливою обережністю добирати матеріал для ефіру в ті години, коли відомо, що радіо слухають діти.

Продюсери програми, яка транслюється "у прямому ефірі", повинні передбачити всі можливі проблеми й до початку передачі відповідно проінструктувати учасників. Ведучі повинні вміти впоратися зі складною ситуацією.

Мова

Не допускається вжиття на телебаченні, радіо та в Інтернет-виданнях певних лайливих висловів — головним чином, нецензурної лайки — без попереднього дозволу контролерів каналу та мережі в програмах, призначених для внутрішнього мовлення, відповідного регіонального керівника — у Всесвітній службі, директора мовлення — у Всесвітньому телебаченні. Незалежні продюсери повинні звертатися до своїх замовників програм. В Інтернет-виданнях слід звертатися до директора BBC Online або — якщо йдеться про BBC News Online — до директора проекту "Безперервні мультимедійні новини".

Секс

Випуски новин та публіцистичні програми, в яких висвітлюється секс, повинні:

— уникати сенсаційності;

— бути відповідно й чітко позначені;

— містити сексуальні сцени, тільки якщо вони цілком виправдані з редакційного погляду, а не заради смакування сексу;

— не містити відвертих сексуальних сцен до 21-ї години або невдовзі потому;

— У будь-який час дотримуватися певних меж у показі відвертих сексуальних сцен;

— з особливою обережністю подавати матеріали про прояви сексуального насильства чи садизму.

Антигромадські або кримінальні прояви

Громадськість занепокоєна тим, що деякі неврівноважені особи можуть наслідувати негативні приклади, побачені або почуті по телебаченню чи радіо. Ви повинні подбати про те, аби показ у ваших програмах будь-яких загрозливих для життя вчинків, антигромадських чи кримінальних проявів не заохочував потенційних наслідувачів. Додаткові інструкції про це в розд. 8 "Настанов журналістам Бі-Бі-Сі". Насильство

При демонстрації сюжетів зі сценами насильства слід враховувати час і, зокрема, доцільність показу тих чи інших сцен насильства до 21-ї години. Сцен надмірного насильства слід уникати взагалі.

З особливою обережністю слід монтувати відеосюжети для випусків новин і публіцистичних програм, які можуть переглядати вразливі групи населення, зокрема діти. З такою самою обережністю слід включати сцени насильства до випусків новин на головних і загальних каналах, надто в денний час, коли їх можуть дивитися діти.

Наркотики

У програмах, присвячених проблемам наркоманії, часто доводиться вирішувати питання анонімності, захисту дітей або способу, в який слід показувати вживання наркотиків. Щоб аудиторія правильно зрозуміла ваш задум, можливо, доведеться чітко роз'яснити правовий та соціальний контекст програми. Пам'ятайте, що знімання учасників програми за вживанням заборонених наркотичних речовин є підставою для кримінального розслідування.

Виплати грошей злочинцям

Не слід платити ні нинішнім, ні (як правило) колишнім злочинцям за розповідь про їхні злочини, а також родинам чи родичам нинішніх або колишніх злочинців. Так само не слід платити людям, чия поведінка, не будучи кримінальною, мас антигромадський характер або чиї вчинки здобули таку недобру славу, що будь-яка виплата їм була б недоречною.

Аналогічні обмеження стосуються виплати грошей свідкам.

Про будь-які підстави для винятку з викладених виню правил слід доповісти через керівника відділу або замовника програми керівнику з питань редакційної політики.

Інтернет-видання

Підхід до питань людської гідності та пристойності в Інтернеті диктується відповідністю тієї чи іншої програми сподіванням імовірної аудиторії.

Жодний веб-сайт, підключений до тієї чи іншої програми, не повинен містити матеріалів, не придатних для транслювання в самій програмі.