Історія української преси: Навчальний посібник

Автор: | Рік видання: 1999 | Видавець: Київ: Наша культура і наука | Кількість сторінок: 368

Розвиток української преси Буковини

Часопис "Буковина" став тим дороговказом, за яким пішов розвиток української суспільно-політичної преси. Та 1893 р. появляється новий орган, що вже самою назвою промовляє за своє національне обличчя і становище. Була це газета "Україна".

Впродовж 1890-х pp. з'являються тут часописи, розраховані на масового читача. Одним з перших був місячник під назвою "Селянин", що в 1895—1896 pp. виходив у Нових Мамаївцях за редакцією Г. Савчука. Він же 1899—1900 pp. видає там же місячник під назвою "Народний Вістник". Заходами В. Будзиновського у Чернівцях в 1897 р. виходить двотижневик "Праця", що стояв на ґрунті радикально-соціалістичних ідей. За рік "Праця" з'єдналася з "Громадським Голосом" (Львів). Врешті, популярний двотижневик "Руська Рада", що 1898 р. починає виходити старанням С. Смаль-Стоцького.

З 1900-х років розвиток української преси Буковини стає ще виразнішим. З цього часу появляються поруч з фахово-професійними органами часописи суто політичного характеру. Так народжується преса української соціал-демократії, як тижневик "Земля і Воля", що з 1.III. 1906 р. починає виходити в Чернівцях за редакцією М. Огородника. З 1907 р. переходить він до Львова. Так само місячник "Боротьба", що з ч. З йде до Львова. Довше на Буковині протримався часопис "Борба", який упродовж 6 років (1908—1914) виходив двічі на місяць, спочатку в Глибокій, а потім у Чернівцях за веденням О. Безпалка. За його керування 1907 р. у Чернівцях було видано "Письмо маєве для українських робітників" під назвою "Виробець", а 1910 р. за його участю і керуванням почав в Чернівцях виходити орган централістичної організації залізничників під назвою"Залізничник", що пізніше перенісся до Львова.

Врешті, в 1909-~ 1911 pp. виходить орган Української радикальної партії на Буковині під назвою "Громадянин" та просвітньо-політичний місячник "Грім", що Його видавав Хлопський комітет та інші.

В цілому з часу виходу "Буковини" (1889) і до світової війни 1914 p., отже, за 30 років, українська преса Буковини розвинулася в 34 назв (крім додатків) різного роду часописів, що охопили всі галузі українського суспільного життя, остаточно зліквідувавши таке протиприродне явище, яким до 80 років було москвофільство зо всіма його проявами і наслідками.